Βράβευση του Make a Wish

Το 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης ήταν παρόν στη βράβευση του Make a Wish, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στο Ίδρυμα Ευγενίδου το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023, καθώς διακρίθηκε με την κατάκτηση του 2ου βραβείου στην κατηγορία Δημιουργικής Κατασκευής Αστέρι της Ευχής Ελλάδος 2023 Γυμνάσια Γενικής Αγωγής.

Με τη συνοδεία της υπεύθυνης για την παρούσα δράση φιλολόγου Κωνσταντίας Καζακλή ΠΕ02, οι μαθήτριες του τμήματος Γ4 της προηγούμενης σχολικής χρονιάς που συμμετείχαν στην ομάδα κατασκευής, Τσολακίδου Μαρία, Ρουσάκη Αικατερίνη, Τζανίδου Βασιλική, Μυταφίδου Δομινίκη και Τάσιου Μαρία-Ζωή, μετέβησαν στην Αθήνα και έγιναν κοινωνοί μιας ξεχωριστής και άρτια οργανωμένης εκδήλωσης του οργανισμού αυτού με έντονο κοινωνικό και ανθρωπιστικό περιεχόμενο, αφήνοντας στους συμμαθητές τους το μήνυμα της κοινωνικής ευαισθητοποίησης και της συμμετοχής σε τέτοιου είδους παιδαγωγικές δράσεις.

Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στην καθηγήτρια και στις μαθήτριες του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης, καθώς και στο Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων του σχολείου, που με συλλογική αλλά και μεμονωμένη γονική ενίσχυση κάλυψε ένα μέρος των εξόδων της παραμονής της διακριθείσης ομάδας στην Αθήνα.

Η εκδήλωση μεταδόθηκε ζωντανά live streaming στο κανάλι youtube, στη διεύθυνση  Αστερομέρα 2023 https://www.youtube.com/watch?v=XyDV0JaPcyo, όπου και μπορείτε να την παρακολουθήσετε.

MAKE a WISH

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο διαγωνισμό με τίτλο “Η ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ”

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ
Μια ομάδα 4 μαθητών μας από το Γ1, στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών και υπό την επίβλεψη και την καθοδήγηση της Μαθηματικού κ. Ταουκτσόγλου, πήραν μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό με τίτλο “Η ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ”, που προκήρυξε το Πρότυπο Γυμνάσιο Ηρακλείου.
Η αφίσα μας βαθμολογήθηκε με 80% και πήρε την 14η θέση ανάμεσα σε 25 συμμετοχές από όλη την Ελλάδα, κερδίζοντας έτσι ΕΥΦΗΜΟ ΜΝΕΙΑ!!!
Συγχαρητήρια στην ομάδα των μαθητών μας!!!
Παρά τους περιορισμούς και τις δυσκολίες που είχαμε στην πραγματοποίηση ομαδικών εργασιών λόγω της πανδημίας COVID 19 τα καταφέρατε ΑΡΙΣΤΑ!!!
Μας κάνατε περήφανους!!!

32ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι

Στο 32ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι η μαθήτρια Μ.Κ της Α΄τάξης κατέκτησε τη 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο και 1η θέση και χρυσό μετάλλιο στα κορίτσια. Η μαθήτρια Α.Χ.Δ της Β΄τάξης κατέκτησε τη 2η θέση και ασημένιο μετάλλιο στα κορίτσια.
Η ομάδα του Γυμνασίου αποτελούμενη από τους μαθητές 1.Ε.Ι.Μ. 2.Μ.Κ, 3.Α.Χ.Δ, 4.Α.Ι και 5.Δ.Α κατέκτησαν τη 2η θέση στο 18ο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι 2022 των Γυμνασίων της Ξάνθης κερδίζοντας κύπελλο και ασημένιο μετάλλιο τα μέλη της ομάδας.
Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!!

Διαδικτυακό παιχνίδι Kahoot - "Πείραμα του Ερατοσθένη"

Οι μαθητές από το Β2 του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης "τερμάτισαν " πρώτοι στο διαδικτυακό παιχνίδι Kahoot που αφορούσε στο Πείραμα του Ερατοσθένη. Ευχαριστούμε πολύ τους 4 Υπευθύνους ΕΚΦΕ (Ξάνθης, Καβάλας, Κοζάνης, Δράμας) και τα υπόλοιπα σχολεία που συμμετείχαν!

Μαθητικός διαγωνισμός φωτογραφίας με τίτλο “Φωτογραφίζουμε την πόλη μας, φωτογραφίζουμε τη ζωή μας”

Το 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης συμμετείχε στο μαθητικό διαγωνισμό φωτογραφίας με τίτλο “Φωτογραφίζουμε την πόλη μας, φωτογραφίζουμε τη ζωή μας” που προκήρυξε το 1ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου σε συνεργασία με το Europe Direct Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.
Ο διαγωνισμός είχε σαν στόχο την προσπάθεια ευαισθητοποίησης των νέων για ένα καλύτερο αύριο για την πόλη μας με καλλιτεχνική έκφραση. Η συμμετοχή μας έγινε με τις φωτογραφίες του Χαϊτίδη Δημήτρη μαθητή της Γ΄τάξης. Οι συμμετοχές των μαθητών φιλοξενήθηκαν στο Πολυχώρο Τέχνης και Σκέψης «Οικία Μάνου Χατζιδάκι» και εκεί έγινε και εκδήλωση βράβευσης των μαθητών.

2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο 2ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ! Για να ψηφίσετε κάντε like στο YouTube. Πρώτο θα βγει όποιο συγκεντρώσει τα περισσότερα like!

Πανελλήνιος Μαθητικός Μαθηματικός Διαγωνισμός «Ο ΘΑΛΗΣ»

253782988 390204166179764 5817549575630955519 nΗ Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργάνωσε και φέτος με επιτυχία τον Πανελλήνιο Μαθητικό Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ».
Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.

Διαγωνισμός “Out of the Box Challenge”

197345101 289468636253318 6577436076516305466 nΠαρά τις δυσκολίες λόγω covid19 εμείς στο 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης τολμήσαμε!!!
Τολμήσαμε και νικήσαμε!!!
Με μαθητές της Α΄ Γυμνασίου ταξιδέψαμε στην Αλεξάνδρεια παίρνοντας μέρος στον διαγωνισμό “Out of the Box Challenge”! Αναζητήσαμε και συλλέξαμε κρυστάλλους γνώσης κρυμμένους στις κατακόμβες του νησιού! Απαντήσαμε σε ερωτήσεις Μαθηματικών, Γλώσσας αλλά και γενικών γνώσεων και καταφέραμε να ανάψουμε τον φάρο της γνώσης!

1ο Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Συμμετοχή του 4ou Γυμνασίου Ξάνθης στο 1ο Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ
Λίγο πριν από της διακοπές του Πάσχα οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Α3, Γ1 και Γ3 παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον το 1ο Μαθηματικό Μαθητικό Φεστιβάλ που πραγματοποιήθηκε στις 7 & 8 Απρίλιου στη Λάρισα.
Είχαν τη μοναδική ευκαιρία να ακούσουν δύο κορυφαίους επιστήμονες, τους