Με μεγάλη επιτυχία το 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης έλαβε μέρος κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο 2ο Πανελλαδικό Μαθητικό Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας με θεματικό άξονα: «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου», που διοργανώθηκε από το Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Πάτρας. Η συμμετοχή μας στο Δίκτυο ενίσχυσε τους δεσμούς και την εξωστρέφεια του σχολείου μας , ανέδειξε τις δεξιότητες και τα ταλέντα των μαθητών μας και καλλιέργησε τον κριτικό και κοινωνικό τους εγγραμματισμό. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας που συμμετείχαν παρουσίασαν με αξιέπαινο και εξαίρετο τρόπο, το Σάββατο 20 Απριλίου 2024 δια ζώσης στην Πάτρα, δύο εργασίες για τη λαογραφία και τα μνημεία της Ξάνθης .
Η 1η εργασία είχε τίτλο : «Των εποχών όλα τα άνθη, με ιστορίες από την Ξάνθη», με επιβλέπουσες εκπαιδευτικούς την κ. Καζακλή Κωνσταντία ΠΕ02 Φιλόλογο και την κ. Ιωαννίδου Κυριακή ΠΕ04 Φυσικό του σχολείου μας.
Η 2η εργασία είχε τίτλο: «Ψηφιακή χαρτογράφηση της Ξάνθης», με επιβλέπουσα εκπαιδευτικό την κ. Πλιάκα Μαρία ΠΕ02 Φιλόλογο του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους μαθητές/τριες της Β΄και της Γ’ τάξης που συμμετείχαν και εκπροσώπησαν με την παρουσία τους επάξια το σχολείο μας σε αυτή την ξεχωριστή πολιτιστική δράση.