Επιχείριση από τους μαθητές του Γ1 του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης

Με τους μαθητές του Γ1 κάναμε μια μικρή επιχείρηση το πρωί της Παρασκευής στο σχολείο στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και κατανοήσαμε τις έννοιες του κόστους, του κέρδους, του προϋπολογισμού αλλά και την αναγκαιότητα του υγιεινού πρωινού στη διατροφή μας.

κυρά Σαρακοστή

Με το τμήμα Γ3 σύμφωνα με το έθιμο ετοιμάσαμε την κυρά Σαρακοστή με αλεύρι, νερό και αλάτι για να θυμίζει τις εβδομάδες τις νηστείας μέχρι το Πάσχα και αφού στέγνωσε την κρεμάσαμε στον τοίχο. Κατανοήσαμε έτσι με βιωματικό τρόπο τη διαφορά νόμου-εθίμου στο μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.

Μετράμε την ακτίνα της Γης με την βοήθεια του Ερατοσθένη!

Οι μαθητές της Β γυμνασίου στο 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης μετράνε τη Γη !!!!!!!!! Ναι, μετράνε την ακτίνα της Γης με βοηθό τον παππού Ερατοσθένη . Βέβαια ο Ερατοσθένης αρχαίος Έλληνας μαθηματικός έζησε από το 276 π.χ – 195 π.χ. αλλά αυτός ο ιδιοφυής συγγραφέας και δάσκαλος μας έμαθε έναν απλό τρόπο μέτρησης της ακτίνας της Γης , όπως την υπολόγισε ο ίδιος και μάλιστα με εκπληκτική ακρίβεια !!! Πήραμε λοιπόν τα εργαλεία μας και βγήκαμε στην αυλή του σχολείου μας … διασκεδάσαμε , υπολογίσαμε και μάθαμε !!!
Υπεύθυνες καθηγήτριες Ταουκτσογλου Κυριακή ΠΕ03 και Ιωαννίδου Κυριακή ΠΕ04.

14 Μαρτίου!!! Παγκόσμια ημέρα του π

"14 Μαρτίου!!! Παγκόσμια ημέρα του π κι εμείς στο 4ο Γυμνάσιο του κάναμε πάρτι!!! Διασκεδάστε μαζί μας!!!"

Ιστορίες μυστηρίου από τη χώρα του Παππού Ευκλείδη

159659441

Ένα διαφορετικό ταξίδι στη χώρα του παππού Ευκλείδη (Ευκλείδεια Γεωμετρία για τους μη μυημένους) κάναμε σήμερα με τους μικρούς μου γεωμέτρες (Α΄ Γυμνασίου) και το διασκεδάσαμε πολύ!!!
Ένα ταξίδι σε μυστήριους γεωμετρικούς κόσμους!!