Επίσκεψη στο μελισσοκομικό αγρόκτημα Μελιγεύσις

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Entreprenow” - (“Επιχειρηματικότητα”)

zaxaroplasteioΣτα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning με τίτλο “Entreprenow” (“Επιχειρηματικότητα”) δημιουργήσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Γ3 το Ζαχαροπλαστείο μας με τίτλο "Σοκολάτα & Καραμέλα". Μιλήσαμε για το επάγγελμα του ζαχαροπλάστη, τις σπουδές που απαιτούνται και τη διαδικασία που ακολουθούμε για τη δημιουργία μιας επιχείρησης. Δημιουργήσαμε το μότο μας, σχεδιάσαμε τις ετικέτες που κοσμούν τις συσκευασίες των προϊόντων μας και φτιάξαμε γλυκά με σοκολάτα, καραμέλα και όχι μόνο. Πουλήσαμε τα γλυκά μας στο Χριστουγεννιάτικο Μπαζάρ του σχολείου μας και συνεισφέραμε με τα έσοδα από την πώλησή τους στην αγορά ενός κάδους ανακύκλωσης για το σχολείο μας, αναπτύσσοντας έτσι οικολογική συνείδηση και συμμετέχοντας στις προσπάθειες για έναν πιο πράσινο πλανήτη.

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα - "Αρωματικά Φυτά και Βότανα"

Με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Β3, Γ1 και Γ3 να βάφουν αυγά με τον παραδοσιακό τρόπο στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος "Αρωματικά Φυτά και Βότανα" σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με υγεία!
Οι υπεύθυνες καθηγήτριες
Καμμένου Παρασκευή ΠΕ02
Νότα Γλυκερία ΠΕ78

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μοτοσυκλετώντας … χαίρομαι»

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Δευτέρα 4-4-2022 στο σχολείο μας το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μοτοσυκλετώντας … χαίρομαι» από το Ελληνικό Ινστιτούτο Μοτοσυκλέτας «ΜΟΤΟΘΕΣΙΣ» και το οποίο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Γ΄ τάξης του Γυμνασίου.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Πρόγραμμα "Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωκοινοβουλίου"

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Πρόγραμμα "Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωκοινοβουλίου", του 1ου Λυκείου Ξάνθης το οποίο διοργάνωσε Διαγωνισμό Φωτογραφίας με θέμα την "Βιώσιμη Πόλη"
Οι συμμετοχές θα εκτεθούν στον Πολυχώρος Τέχνης και Σκέψης «Οικία Μάνου Χατζιδάκι» έως και την Κυριακή.
Μπορείτε να ψηφίσετε την αγαπημένη σας φωτογραφία στην σελίδα μας στο Facebook, πατώντας πολύ απλά #like
O νικητής θα βραβευθεί την Κυριακή 13 Μαρτίου σε ειδική εκδήλωση

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα - "Πρώτες βοήθειες για παιδιά"

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν οι μαθητές της Β τάξης το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού-Παράρτημα Ξάνθης με θέμα "Πρώτες βοήθειες για παιδιά". Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτές και ευχόμαστε να συνεχιστεί η συνεργασία!

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην Α τάξη του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης - "Έκφραση"

Πραγματοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος στην Α τάξη του 4ου Γυμνασίου,στις 9/12/2021, απο το Κέντρο Πρόληψης των εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκινητικής υγείας "Έκφραση".Το πρόγραμμα αφορά στην προσαρμογή των μαθητών/τριών της Α τάξης στο Γυμνάσιο και υλοποιήθηκε σε συνεργασία με την κυρία Χατζηβασιλείου Ζαχαρούλα, κοινωνική λειτουργό,και τον κύριο Μαχμούτ Ιρφάν, υπεύθυνο συμβουλευτικής του Κέντρου Πρόληψης.

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Human Rights for Beginners 2"

Οι εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης, κ.Ιωαννίδου Κυριακή και κ.Καζακλή Κωνσταντεία,είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν και να επιμορφωθούν στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "Human Rights for Beginners 2" που πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα,στις 13-14 Νοεμβρίου,με στόχο την προώθηση του δημοκρατικού πολιτισμού και την καλλιέργεια στους μαθητές της ιδιότητας του ενεργού πολίτη στο σχολικό περιβάλλον.
Το σεμινάριο αυτό θα αποτελέσει έναυσμα για τη διάχυση των παιδαγωγικών δημοκρατικών πρακτικών του, τόσο στους συναδέλφους όσο και στους μαθητές του σχολείου μας σε μια μελλοντική προγραμματισμένη βιωματική δράση- project.

Τα παραμύθια του Ουρανού - Ένα μυθικό ταξίδι στ' αστέρια

1Μαγευτικό το ταξίδι στον έναστρο ουρανό …κι ακόμη πιο μαγευτικά τα παραμύθια του!!!
Μια χρονιά χωρίς εκδρομές και ταξίδια, εμείς μέσα από τον υπολογιστή μας “ξαπλώσαμε” στο γρασίδι, “σβήσαμε” τον ήλιο και ξεκινήσαμε ένα μυθικό ταξίδι στ’ αστέρια!!
Οργανωτές του ταξιδιού μας τα παιδιά του Γ1, που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα Αστρονομίας με τίτλο «ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ».