Πεζοπορία με το 4ο Γυμνάσιο, στα βουνά της Ξάνθης

Φαίνεται ότι η πεζοπορία εξελίσσεται σ’ ένα απ’ τα πιο αγαπημένα σπορ που μπορούν να γίνουν στην Ξάνθη. Κι αυτό διότι η πόλη περιτριγυρίζεται από όμορφα, εύκολα, προσβάσιμα κι ασφαλή μονοπάτια. Μέσα από αυτά έρχεσαι σε επαφή με τη φύση, αθλείσαι, περνάς καλά. Έτσι κι ένα κομμάτι του σχολείου μας, επέλεξε να ακολουθήσει την δραστηριότητα της πεζοπορίας, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού.

Καθηγητές και μαθητές με σύμμαχο τον καλό καιρό, ακολούθησαν το «Βυζαντινό μονοπάτι» γύρω απ’ τα τείχη και το κάστρο Ξάνθεια, λίγο πι ο πάνω απ’ το Εκκλησιαστικό σχολείο.

Όλα ήταν υπέροχα, καθώς συνδύασαν με ιδανικό τρόπο άθληση, ιστορική γνώση, αλλά ξ και μια δόση ….πατριδογνωσίας για τους νεώτερους. Ραντεβού πάλι εδώ, με την πρώτη ευκαιρία !

pezoporia

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης

Με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και επιτυχία γιορτάστηκε η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού, για το σχ. έτος 2023-24. Στα πλαίσια των δράσεων που έγιναν την Παρασκευή 29/9 μαθητικές ομάδες συμμετείχαν σε στοχευμένες αθλητικές επισκέψεις, οι οποίες σκοπό είχαν να εμπλουτίσουν γνώσεις, εικόνες και βιωματικές παραστάσεις των παιδιών. Έτσι λοιπόν τμήματα των τάξεων του 4ου Γυμνασίου παρευρέθηκαν :
  • στα υπαίθρια γήπεδα τένις του ομίλου αντισφαίρισης Ξάνθης,
  • στην ομάδα Ται – Τσι,
  • στην πίστα αναρρίχησης του αθλητικού κέντρου Φ. Αμοιρίδης (σε συνεργασία με τον ΕΟΣ Ξάνθης), αλλά και
  • στην Βυζαντινή Ξάνθεια όπου και πραγματοποιήθηκε πεζοπορία γύρω από το κάστρο και τον ευρύτερο χώρο του Εκκλησιαστικού σχολείου.

Όλες οι δράσεις έγιναν με την συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών και τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα ασφάλειας και προστασίας. Δεν σημειώθηκε κανένα πρόβλημα, ενώ αντίθετα οι μαθητές φάνηκε να χαίρονται και να απολαμβάνουν την άθληση και την επαφή με την φύση και τα αντικείμενα που ξεναγήθηκαν. Όλοι έδωσαν «Ραντεβού με τον Αθλητισμό» συμφωνώντας ότι μόνο θετικές μπορεί να είναι οι συνέπειες ενασχόλησης. Κυρίως για την υγεία και την ψυχική διάθεση.

ATHL 1

ATHL 2

ATHL 3

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, με κοινό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής  οι μαθητές/τριες των Α και Β τάξεων του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης, επισκέφτηκαν το Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο (Δ.Α.Κ.) Ξάνθης, όπου σε πραγματικές συνθήκες βίωσαν συναρπαστικές εμπειρίες συμμετοχής στα αθλήματα του ποδοσφαίρου, του βόλεϊ και του στίβου.
Ευχαριστούμε τον κ. Χρηστίδη Ανδρέα για την ενημέρωση των μαθητών/τριών στα μυστικά των πολεμικών τεχνών!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Γυμνασίου περπάτησαν στο περιατικό δάσος και ανέβηκαν στην Ιερά Μονή Παναγίας Καλαμούς.

Για να δείτε τις δράσεις της Γ Γυμνασίου πατήστε εδώ.

Σχολικοί αγώνες ποδοσφαίρου Γυμνασίων 2021-22

Συμμετοχή του 4ου Γυμνασίου στους σχολικούς αγώνες ποδοσφαίρου Γυμνασίων.

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

athletic day 10

8η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού στο 4ο Γυμνάσιο.

"Το σχολείο σε κίνηση : Αθλούμαστε δημιουργικά!"

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

received 940508056311534Στις 27 Σεπτεμβρίου 2019 έλαβε χώρα η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού εναρμονίζοντάς την με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Σχολικοί Αγώνες Στίβου 2019

Την Τετάρτη 17-4-2019 πραγματοποιήθηκαν οι σχολικοί αγώνες Στίβου Γυμνασίων Ξάνθης στο Δ.Α.Κ. Ξάνθης.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στους αγώνες και ιδιαίτερα στους μαθητές και μαθήτριες που έλαβαν τις παρακάτω διακρίσεις: