Εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια για το σχολικό έτος 2024-2025

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α ́, Β ́, Γ ́ τάξη ημερησίου και Α ́, Β ́ και Γ ́ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Συνημμένα αρχεία για λήψη και ενημέρωση

Επιστολή προς Γονείς
ΥΔ e-εγγραφές A
ΥΔ e-εγγραφές B

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2023-24

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α ́, Β ́, Γ ́ τάξη ημερησίου και Α ́, Β ́ και Γ ́ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ. 1 /ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑΛ.) για το σχολικό έτος 2023-24 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Συνημμένα αρχεία για λήψη και ενημέρωση

Επιστολή προς Γονείς
ΥΔ e-εγγραφές A
ΥΔ e-εγγραφές Β

Μη προσμέτρηση απουσιών μαθητών εξαιτίας του εποχικού επιδημικού ρεύματος της γρίπης

Να καταχωρίζονται, χωρίς να προσμετρώνται, οι απουσίες έως πέντε εργάσιμων ημερών που οφείλονται σε εποχικό επιδημικό ρεύμα της γρίπης από τον Νοέμβριο 2022 έως και τον Μάρτιο 2023 προβλέπει εγκύκλιος της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Ζέττας Μακρή και εστάλη στις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλης της χώρας.

Σύμφωνα με την ισχύουσα Υπουργική Απόφαση, στην οποία παραπέμπει η εγκύκλιος, ο Σύλλογος Διδασκόντων, κατόπιν σχετικής ανακοίνωσης, αποφασίζει να καταχωρίζει αλλά να μην προσμετρά τις εν λόγω απουσίες, με την προσκόμιση από τους ενδιαφερόμενους μαθητές πρόσφατης βεβαίωσης δημόσιου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Οι απουσίες αυτές είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών.

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανταποκρινόμενο στην παγκόσμια έξαρση της γρίπης, απέστειλε τη φετινή οδηγία στα σχολεία μας στη βάση εισήγησης του Υπουργείου Υγείας νωρίτερα από άλλες χρονιές, συμπεριλαμβάνοντας ένα ευρύ χρονικό διάστημα για τη μη προσμέτρηση απουσιών.

Συστήνεται σε όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας να τηρούν σταθερά τα μέτρα υγιεινής, όπως πλύσιμο χεριών και παραμονή στο σπίτι σε ενδεχόμενη ασθένεια, να ακολουθούν τις υποδείξεις των ειδικών και να εμπιστεύονται τον εμβολιασμό, σύμφωνα με τις κατά περίπτωση οδηγίες.

Η εγκύκλιος εδώ

Ενημέρωση-Εκλογές Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 2022-2023

Αγαπητοί γονείς,

σας προσκαλούμε την Τετάρτη, 19-10-2022 και ώρα 5:30 το απόγευμα,

στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας

για την καθιερωμένη  ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων.

Αμέσως μετά θα ακολουθήσουν οι εκλογές για το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Μαθητικός Όμιλος Φωτογραφίας 2022 - 2023

Κατά το σχολικό έτος 2022-23 θα λειτουργήσει στο 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης
Μαθητικός Όμιλος Φωτογραφίας με τίτλο: "Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά"
και υπεύθυνους καθηγητές
τον κ Παπαγιάννη Χαράλαμπο ΠΕ08, και
την κα Σπυροπούλου Κυριακή ΠΕ04.05.

Ετικέτα Ποιότητας Entreprenow

default 140

Το σχολείο μας συμμετείχε στο ευρωπαίκό έργο e twinning "ENTREPRENOW" , για το οποίο και έλαβε ετικέτα ποιότητας!

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις καθηγήτριες του σχολείου μας για την προσπάθεια και την εργατικότητά τους!

EtiketaPoiotetas Glykeria Nota

EtiketaPoiotetas Chalkia Kalliope

EtiketaPoiotetas Kike Ioannidou

EtiketaPoiotetas_Koula_Taouktsoglou.jpg

EtiketaPoiotetas Pliaka Maria page 0001

EtiketaPoiotetas_Kazakle_Konstantia.jpg

Αγιασμός 2022-2023

Αγιασμός

Τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 10 π.μ.

θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά.

Παρακαλούνται οι μαθητές και οι μαθήτριες

να βρίσκονται στο σχολείο από τις 9:30 π.μ.

Μετά τον αγιασμό θα διανεμηθούν τα βιβλία στους μαθητές και στις μαθήτριες του σχολείου.