Διάκριση μαθήτριας - 2ο βραβείο Φωτογραφίας

Το 2ο βραβείο Φωτογραφίας απέσπασε η μαθήτρια του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης Λαχανά Ευαγγελία του τμήματος Β2, στους Πανελλήνιους Αγώνες Τέχνης 2024 των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.

Με την καθοδήγηση και συμπαράσταση της φιλολόγου του σχολείου Καζακλή Κωνσταντίας, η μαθήτρια  εμπνεύστηκε από το ποίημα του Μίλτου Σαχτούρη "Το ψωμί" τη δική της φωτογραφία, όπου αποτυπώνεται η προσωπική της σύλληψη για την ανάγκη των ανθρώπων όχι μόνο για ψωμί, αλλά και για "ουρανό", όπως τονίζει ο ποιητής στο συγκεκριμένο του ποίημα.

Πολλά συγχαρητήρια για τη διάκρισή της.

20240307 094254 429466820 2803347153151424 7625792967616296283 n

Διαδικτυακή Εκδήλωση - «Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, η Αιρετή Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, το Παρατηρητήριο Πρόληψης και Διαχείρισης Κρίσεων, το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο το ΝΟΗΣΙΣ και οι Φίλοι του Τεχνικού
Μουσείου, στο πλαίσιο της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2022 συνδιοργανώνουν διαδικτυακή εκδήλωση παρουσίασης δράσεων από σχολεία του Δικτύου από όλη την Ελλάδα την:

Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 09.30 π.μ.

Το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» http://isecurenet.sch.gr/portal/ δραστηριοποιείται σε οκτώ (8) ΠΔΕ και δώδεκα (12) ΠΕΚΕΣ σε όλη την Ελλάδα. Η εκδήλωση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η εκδήλωση περιλαμβάνει βιντεοσκοπημένες παρουσιάσεις δράσεων επιλεγμένων σχολικών μονάδων (προσχολικής, δημοτικής και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) του Διαπεριφερειακού Θεματικού Δικτύου Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Η ημερίδα θα μεταδοθεί διαδικτυακά μέσω livestreaming στη διεύθυνση https://www.webtv.kmaked.eu και θα παραμείνει αναρτημένη στον ιστότοπο της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και του Δικτύου για να είναι στη διάθεση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

1 ΑΦΙΣΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα - «Φαινόμενα βίας στη σχολική κοινότητα: Αντιμετώπιση, Πρόληψη, Ερμηνεία»

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου με τη μορφή συζήτησης σε τρία «στρογγυλά τραπέζια» όπου ειδικοί επιστήμονες θα τοποθετηθούν με σύντομες εισηγήσεις, ενώ θα έχετε τη δυνατότητα σε ειδική ηλεκτρονική φόρμα να καταθέσετε και τις δικές σας ερωτήσεις προς τους/τις εισηγητές/ τριες.
Για να δηλώσετε συμμετοχή στην ημερίδα, παρακαλούμε να συμπληρώσετε την ηλεκτρονική φόρμα https://forms.gle/KSkryuDFpekeQoqW6

Για να δείτε την πρόσκληση και το πρόγραμμα της ημερίδας πατήστε εδώ.

Afisa HMERIDA

OUT OF THE BOX CHALLENGE -Μαθητικός διαγωνισμός φαντασίας και κριτικής ικανότητας

out of the box challenge orig

Πώς θα δραπετεύσεις από ένα blender;
Πόσες φορές τραβιούνται τα καζανάκια σ' ένα σχολείο μέσα σ' έναν χρόνο;
Ποιος θα πάρει το τελευταίο σουτ που θα κρίνει αν θα κερδίσει η ομάδα σου;
Το Out of the Box Challenge έρχεται και φέτος ακόμα πιο ανανεωμένο! Αυτήν τη φορά η Α φάση θα γίνει ηλεκτρονικά για να μπορούν να πάρουν μέρος όλοι με ασφάλεια από το σπίτι τους!

Οι Εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνασίου εμπλουτίζουν την διδασκαλία

xeilofonoΟι εκπαιδευτικοί του 4ου Γυμνασίου εμπλουτίζουν την διδασκαλία με την ορθή χρήση της τεχνολογίας.
Με σκοπό την αποτελεσματικότερη επικοινωνία με τους μαθητές μας μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας, δοκιμάστηκε η χρήση του χειλόφωνου.
Το αποτέλεσμα είναι η βελτιωμένη ακουστική και αναπαραγωγή της φωνής των εκπαιδευτικών του σχολείου.

Εφαρμογή της σύγχρονης εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης

webex«Επιτυχής εφαρμογή της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex από τους εκπαιδευτικούς του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης»
Λόγω του έκτακτου συμβάντος προσβολής μαθήτριας του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης από το Covid-19, ο σύλλογος διδασκόντων προχώρησε άμεσα στην παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ολόκληρου του τμήματος, στο οποίο ανήκε η μαθήτρια, αφού τέθηκε σε υποχρεωτική καραντίνα.
Οι μαθητές παρακολούθησαν απαρέγκλιτα το ωρολόγιο πρόγραμμα με τηλεκπαίδευση, ενώ οι διδάσκοντες τηρούσαν παρουσιολόγιο για κάθε διδακτική ώρα, σύμφωνα με τους ισχύουσες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Επισημαίνεται πως είναι η πρώτη φορά κατά τη φετινή σχολική χρονιά, που κλείνει ολόκληρο το τμήμα λόγω Covid-19 στην περιοχή της Αν. Μακεδονίας και Θράκης.
Με αφορμή την επιτυχή παροχή της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, επισκέφτηκε το 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης επιτροπή του ΠΕΚΕΣ (Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού) για ενημέρωση κι αξιοποίηση αυτής της εμπειρίας κι γνώσης προς όφελος της εκπαιδευτικής κοινότητας.