Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)

Μία από τις δράσεις του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης για το σχολ. έτος 2020-2021, ήταν η συμμετοχή του σχολείου μας στη φιλανθρωπική δράση του Οργανισμού “Make-A-Wish” (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος).
Το Make-A-Wish εκπληρώνει ευχές παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες. Η εκπλήρωση ευχής ενός παιδιού που νοσεί από σοβαρή ασθένεια, έχει τη δύναμη να το κάνει να πιστέψει ότι μπορεί να γίνει καλά. Του δίνει το σθένος να αντιμετωπίσει το δύσκολο ταξίδι της θεραπείας του.
Οι μαθητές του σχολείου μας, θέλοντας να δώσουν ελπίδα και φτερά στα όνειρα κάποιου παιδιού, συγκέντρωσαν χρήματα αγοράζοντας αστεράκια στη συμβολική τιμή των 2 ευρώ και έκαναν πραγματικότητα το όνειρο της Αγγελικής 14 ετών να αποκτήσει ένα laptop.
Υπεύθυνες για τη δράση ήταν η Διευθύντρια του σχολείου κα. Νότα Γλυκερία και η καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου κα. Καλαϊτζή Όλγα.
make a wish