Make a Wish - ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ

268822248 416433943556786 2410843340558467470 nΤο 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης ήταν παρόν και τη φετινή σχολική χρονιά 2021-2022 στην εθελοντική κοινωνική δράση "Make a Wish ( ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ ΕΛΛΆΔΟΣ), ευαισθητοποιώντας τους μαθητές του με τη συμμετοχή τους σε αυτή. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός της παρούσας δράσης η κ.Καζακλή Κωνσταντία,ΠΕ02 Φιλόλογος του σχολείου μας, που συνεργάστηκε με τους μαθητές/τριες του τμήματος Γ2,οι οποίοι με την αξιέπαινη ομαδική προσπάθειά τους ανέλαβαν την πώληση των αστεριών του προγράμματος σε μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας.

Το αποτέλεσμα ήταν να συγκεντρωθεί ένα αξιόλογο χρηματικό ποσό, ικανό για την υιοθέτηση της ευχής ενός παιδιού που νοσεί από πολύ σοβαρή ασθένεια.Το ταξίδι αυτό, λοιπόν, είχε προορισμό να φωτίσει την ευχή ενός από τα πολλά παιδιά που χρειάζονται τη στήριξή μας, για να συνεχίσουν να αγωνίζονται και να ονειρεύονται!Και τα καταφέραμε.
Η δράση μας ολοκληρώνεται με τη συμμετοχή μας και στο Διαγωνιστικό μέρος του προγράμματος,με την αποστολή μιας ομαδικής φωτογραφίας όλων των μαθητών/τριών του τμήματος Γ2, όπου επιδεικνύουν τα αστέρια που φιλοτέχνησαν με αγάπη και ενθουσιασμό.Η φωτογράφιση των αστεριών έγινε στην Κεντρική Πλατεία Ξάνθης, κάτω από το ρολόι,με τη συνοδεία και επιμέλεια των εκπαιδευτικών κ.Κυριακής Ιωαννίδου και κ.Κωνσταντίας Καζακλή. Ευχηθείτε μας επιτυχία!!