Φτιάντοντας τσάι από βότανα

Στις 24/2/2022, την Τσικνοπέμπτη, στον σχολικό περίπατο, το Β3 ασχολήθηκε με τα βότανα. Με τα υλικά που έφεραν τα παιδιά φτιάξαμε τσάι στην αίθουσα και, πίνοντάς το, συζητήσαμε για την τελετουργία της παρασκευής του τσαγιού και της χρήσης του κάθε είδους. Στη συνέχεια, για να μελετήσουμε τη διάθεση των βοτάνων στην αγορά, επισκεφθήκαμε το κατάστημα του κ.Παπαδαμαντίου Κώστα, ώστε να πάρουν τα παιδιά συνέντευξη από έναν επαγγελματία. Ο κ. Κώστας απάντησε στις ερωτήσεις μας με πολλή προθυμία και μας κατατόπισε για τις ευεργετικές ιδιότητες κάποιων βοτάνων, όπως και για τη φύση της δουλειάς του.Την εμπειρία τους μοιράστηκαν τα παιδιά του Β3 με τους μαθητές/τρίες του Β2 την επόμενη μέρα, κερνώντας τους ένα τσάι. Άλλα τμήματα περπάτησαν στην Παλιά πόλη της Ξάνθης και επισκέφτηκαν την μητρόπολη, επισκέφτηκαν το Στρατοδικείο, περπάτησαν μέχρι την εκκλησιαστική σχολή, μέχρι τον οικισμό της Χρύσας.