Πεζοπορία με το 4ο Γυμνάσιο, στα βουνά της Ξάνθης

Φαίνεται ότι η πεζοπορία εξελίσσεται σ’ ένα απ’ τα πιο αγαπημένα σπορ που μπορούν να γίνουν στην Ξάνθη. Κι αυτό διότι η πόλη περιτριγυρίζεται από όμορφα, εύκολα, προσβάσιμα κι ασφαλή μονοπάτια. Μέσα από αυτά έρχεσαι σε επαφή με τη φύση, αθλείσαι, περνάς καλά. Έτσι κι ένα κομμάτι του σχολείου μας, επέλεξε να ακολουθήσει την δραστηριότητα της πεζοπορίας, στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Αθλητισμού.

Καθηγητές και μαθητές με σύμμαχο τον καλό καιρό, ακολούθησαν το «Βυζαντινό μονοπάτι» γύρω απ’ τα τείχη και το κάστρο Ξάνθεια, λίγο πι ο πάνω απ’ το Εκκλησιαστικό σχολείο.

Όλα ήταν υπέροχα, καθώς συνδύασαν με ιδανικό τρόπο άθληση, ιστορική γνώση, αλλά ξ και μια δόση ….πατριδογνωσίας για τους νεώτερους. Ραντεβού πάλι εδώ, με την πρώτη ευκαιρία !

pezoporia