Πανελλήνιος Μαθητικός Μαθηματικός Διαγωνισμός «Ο ΘΑΛΗΣ»

253782988 390204166179764 5817549575630955519 nΗ Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργάνωσε και φέτος με επιτυχία τον Πανελλήνιο Μαθητικό Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ».
Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.
Το σχολείο μας έλαβε και φέτος μέρος δυναμικά στον Διαγωνισμό με 30 μαθητές και μαθήτριες, 14 της Β΄ Γυμνασίου και 16 της Γ΄ Γυμνασίου. Συγχαίρουμε όλα τα παιδιά μας όχι μόνο για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό αλλά και για την αξιέπαινη προσπάθεια τους να ασχοληθούν με θέματα Μαθηματικών που σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνούν το σχολικό επίπεδο.
Εξαιτίας της συνεχιζόμενης υγειονομικής κρίσης και τη φετινή σχολική χρονιά Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε εντός του σχολικού ωραρίου, τηρώντας απαρέγκλιτα τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για την προστασία των μαθητών και των εκπαιδευτικών από τον κορωνοϊό-COVID 19.