Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Καραθεοδωρή στην Κομοτηνή

ΤΟ Β1 ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΕΝΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΘΡΑΚΙΩΤΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ.
Λίγο πριν τη λήξη του σχολικού έτους οι 25 μαθητές του Β1, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Ιωαννίδου Κυριακή, Φυσικό και Ταουκτσόγλου Κυριακή, Μαθηματικό, επισκέφτηκαν ένα εξαιρετικό μουσείο, μοναδικό στον κόσμο, αφιερωμένο στον κορυφαίο Έλληνα Μαθηματικό Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή.
Το Μουσείο φιλοξενείται στον 2ο όροφο του πανέμορφου ιστορικού κτιρίου «Νέστορος Τσανακλή» στην Κομοτηνή.
Αποτελεί έναν εθνικό θησαυρό.
Κρύβει την μαγεία των μαθηματικών μέσα από βιβλία, αυθεντικές επιστολές, προσωπικές σημειώσεις, αντικείμενα και φωτογραφίες, μιας από τις μεγαλύτερες μαθηματικές φυσιογνωμίες του 20ου αιώνα, του Θρακιώτη μαθηματικού, που ο Αϊνστάιν αποκαλούσε “δάσκαλο”! Του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή!!!
Η ξενάγηση εξαιρετική!!!
Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με ένα διαδραστικό παιχνίδι, που ενθουσίασε τα παιδιά τα οποία αναζήτησαν με πολύ κέφι τις απαντήσεις στις αίθουσες του μουσείου.
Ευχαριστούμε την υπεύθυνη του Μουσείου για την πολύ όμορφη εμπειρία που μας χάρισε!!