Εκδήλωση για τα 200 χρόνια της Επανάστασης

197923678 290288996171282 8136341247908895894 n'200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821 - ο Ύμνος εις την Ελευθερίαν.'
Το σχολείο μας τίμησε την επέτειο των 200 χρόνων από την επανάσταση του 1821, συμμετέχοντας στις 2 Ιουνίου 2021 στην ημερίδα που διοργάνωσε το ΠΕΚΕΣ Α.Μ.Θ και η ΔΔΕ Ξάνθης με δύο ομάδες μαθητών της Α΄ Γυμνασίου.
Το θέμα της ομάδας Α1, Α2 ήταν “ ο Ύμνος εις την Ελευθερίαν, ο εθνικός μας Ύμνος ”.
Οι μαθητές διάβασαν τον Ύμνο, εντόπισαν τις στροφές με τα ιστορικά γεγονότα, βρήκαν τα αντίστοιχα γεγονότα σε βιβλία ιστορίας, συγκέντρωσαν ζωγραφικούς πίνακες με τα παραπάνω θέματα. Ζωγράφισαν εικόνες που εμπνεύστηκαν από τους στίχους του Ύμνου.

Η δεύτερη ομάδα του Α3 Α4 παρουσίασε το θέμα “ Οι γυναίκες της επανάστασης του 1821”. Τα παιδιά εντόπισαν γυναίκες καπετάνισσες, διανοούμενες, αγωνίστριες. Βρήκαν εικόνες ή πίνακες που τις αποδίδουν καθώς και δημοτικά τραγούδια που τις υμνούν.
Οι υπεύθυνες φιλόλογοι είμαστε περήφανες για την προθυμία τους και το πνεύμα συνεργασίας που έδειξαν τα παιδιά και χαιρόμαστε μαζί τους για το αποτέλεσμα.
Παιδιά , συγχαρητήρια ! Σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι !
Οι καθηγήτριες
Ελένη Παπαδοπούλου και Μαρία Αλτιντζή, ΠΕ02