«Κοινωνιόγραμμα» στο 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης

Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα «Κοινωνιόγραμμα στο σχολείο, ένα χρήσιμο εργαλείο στην εκπαίδευση, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 22/2/2024 στην αίθουσα Πληροφορικής του 4ου Γ/σιου Ξάνθης από την Σχολική Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Βάγια Ζήκα, με κοινό τον σύλλογο διδασκόντων της σχ. μονάδας.

Μια ευκαιρία για ενημέρωση και ανταλλαγή εκπαιδευτικών πρακτικών και γόνιμης συζήτησης ανάμεσα στους παρευρισκόμενους που συμμετείχαν στην εκδήλωση.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο ευρύτερο πλαίσιο συνεργασίας και επιμόρφωσης, ενώ ακολουθούν άλλες 3 στο προσεχές μέλλον με θέματα και προσπάθειες διαμεσολάβησης που αφορούν κυρίως την καλλιέργεια, αποτελεσματική διαχείριση καταστάσεων και βελτίωση των διαπροσωπικών μαθητικών σχέσεων με συμμαθητές, καθηγητές και γενικότερα το καθημερινό σχ. περιβάλλον.