Εφαρμογή της σύγχρονης εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης

webex«Επιτυχής εφαρμογή της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex από τους εκπαιδευτικούς του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης»
Λόγω του έκτακτου συμβάντος προσβολής μαθήτριας του 4ου Γυμνασίου Ξάνθης από το Covid-19, ο σύλλογος διδασκόντων προχώρησε άμεσα στην παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ολόκληρου του τμήματος, στο οποίο ανήκε η μαθήτρια, αφού τέθηκε σε υποχρεωτική καραντίνα.
Οι μαθητές παρακολούθησαν απαρέγκλιτα το ωρολόγιο πρόγραμμα με τηλεκπαίδευση, ενώ οι διδάσκοντες τηρούσαν παρουσιολόγιο για κάθε διδακτική ώρα, σύμφωνα με τους ισχύουσες οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Επισημαίνεται πως είναι η πρώτη φορά κατά τη φετινή σχολική χρονιά, που κλείνει ολόκληρο το τμήμα λόγω Covid-19 στην περιοχή της Αν. Μακεδονίας και Θράκης.
Με αφορμή την επιτυχή παροχή της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου, επισκέφτηκε το 4ο Γυμνάσιο Ξάνθης επιτροπή του ΠΕΚΕΣ (Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού) για ενημέρωση κι αξιοποίηση αυτής της εμπειρίας κι γνώσης προς όφελος της εκπαιδευτικής κοινότητας.